foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej

SZKOŁA NOWYCH MOŻLIWOŚCI

ciz

Szkoła uczestniczyła w projekcie

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"

współfinanowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

cizLog2

 

 

Logowanie

Statystyka

Odsłon artykułów:
261699

 

 

  Plakat nowy

 

 

 

 

TECHNIK AGROBIZNESU                             331402

image001

 

Wybierając ten zawód, nauczysz się organizować i wykonywać prace związane z produkcją roślinną i zwierzęcą. W ramach kształcenia w zawodzie nabędziesz umiejętności prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą i obsługi specjalistycznego sprzętu. Uzyskasz prawo jazdy kategorii T. Ponieważ agrobiznes, to nie tylko pozyskanie surowców, ale również ich przetwarzanie, nauczysz się organizować i wykonywać prace związane z przetwórstwem spożywczym, usługami i handlem. Tajniki marketingu i sprzedaży produktów rolniczych i spożywczych nie będą Ci obce. W tym zawodzie poznasz również zasady sporządzania dokumentacji przedsiębiorstwa w agrobiznesie oraz pozyskania środków finansowych w ramach dofinansowania działalności agrobiznesu ze środków Unii Europejskiej oraz polskich środków budżetowych. Zdobywając zawód technika agrobiznesu posiądziesz wiedzę i umiejętności z pogranicza wielu dziedzin – ekonomii, rolnictwa, marketingu, zarządzania, finansów i rachunkowości, czy prawa. Wszystkie te zadania będziesz poznawał zarówno podczas zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Podczas nauki w szkole będziesz miał możliwość skonfrontowania swojej wiedzy podczas dwutygodniowych praktyk zawodowych w gospodarstwie rolnym, przedsiębiorstwie.

Absolwent ma możliwość kontynuowania nauki w ramach studiów licencjackich lub magisterskich na uczelniach ekonomicznych, rolniczych lub innych, albo do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego, firmach handlowych, urzędach administracji samorządowej.

 image002

Kwalifikacje

ROL.04.

Prowadzenie produkcji rolniczej

613003

331402

314207

Rolnik

Technik agrobiznesu

Technik rolnik

 ROL.05.

Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie

331402    

Technik agrobiznesu

 

image003

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik agrobiznesu po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik rolnik po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej

      

 

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU 314202

 

image006

Technik architektury krajobrazu to zawód dla tych, którzy świetnie czują się
w otoczeniu pięknej przyrody, mają pomysły na zagospodarowanie przestrzeni czy dekorację wnętrz. Dzięki poznanym technikom  nauczysz się komponować i porządkować przestrzeń, a także urządzać  ją z klasą, aby efekt zachwycał pięknem i estetyką wykonania. Nauczysz się, jak przejść od pomysłu do wykonania, a przy tym zdobędziesz ciekawy, dobrze płatny zawód. Jeśli więc lubisz obcować z naturą, jesteś kreatywny, dokładny, masz wyobraźnię przestrzenną jest to zawód dla Ciebie.

 

Zawód technika architektury krajobrazu jest zawodem poszukiwanym na europejskich rynkach pracy. Wybierając ten zawód nauczysz się  zagospodarowania terenów zieleni, a więc upiększaniem skwerów miejskich, tworzeniem parków, ogrodów przydomowych, przywracania terenom miejskim naturalnych właściwości, zazieleniania osiedli mieszkaniowych, projektowania ogrodów i obiektów małej architektury (altany, pergole), zdobędziesz prawo jazdy kat. T. Dowiesz się jak  projektować i zakładać ogrody przydomowe oraz prowadzić własne przedsiębiorstwo o charakterze produkcyjnym usługowym

image007

Technik architektury krajobrazu może być zatrudniony w:  przedsiębiorstwach, pod nadzorem których znajdują się tereny zieleni (ogrody, parki, skwery), w biurach i instytucjach zajmujących się projektowaniem i zagospodarowaniem terenów zieleni, gospodarstwach szkółkarskich i lokalnych zakładach pielęgnacji zieleni, w instytucjach z rozległymi terenami zieleni (np. sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, osiedla mieszkaniowe), w ogrodniczych przedsiębiorstwach usługowych, zajmujących się urządzaniem, projektowaniem i pielęgnowaniem terenów zieleni, w wydziałach architektury samorządów terytorialnych jako asystent projektanta a także w pracowniach architektury i urbanistycznych. 

 

Kwalifikacje

OGR.03

Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu

314202

Technik architektury krajobrazu

OGR.04.

Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu

314202

  Technik architektury krajobrazu

 

 image008

Absolwent ma możliwość kontynuowania nauki w ramach studiów licencjackich lub magisterskich na kierunkach: architektura krajobrazu, ogrodnictwo, biologia  oraz ochrona środowiska.  Może również poszerzać swoje umiejętności na kursach bukieciarstwa i florystyki.

image010

 

ROLNIK                                                             613003

 

 image011

Rolnik to jeden z najbardziej tradycyjnych zawodów w Polsce, jego praca polega na prowadzeniu uprawy roślin, z których pozyskiwane są produkty spożywcze, lub surowce, służące do ich wytwarzania. Często rolnik zajmuje się także przetwórstwem pozyskanych roślin we własnym zakresie. Praca rolnika skupia się przede wszystkim wokół zapewnienia odpowiednich warunków dla uprawy poszczególnych gatunków roślin (ziemniaków, buraków, zbóż i wielu innych) i ciągłym nadzorowaniu ich poprawnego wzrostu. Praca rolnika, jest pracą fizyczną, lecz w czasach obecnych odciążoną poprzez wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu rolniczego.
Rolnicy zatrudniani są na polach uprawnych, plantacjach i innych gruntach ornych, przynależnych do dużych przedsiębiorstw rolniczych, jednak większość z nich prowadzi własne gospodarstwa rolne. Zdobyta wiedza i umiejętności przekładają się  na sprawniejsze zarządzanie posiadanym gospodarstwem, a wykształcenie rolnicze – otwiera drogę do atrakcyjnych programów rządowych czy unijnych, np. tych kierowanych do młodych rolników.

 

             Młodzi rolnicy, mogą ubiegać się o premię na rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej w wysokości nawet 100 tys. zł. 

 image014

Kwalifikacje

ROL.04.

Prowadzenie produkcji rolniczej

613003

331402

314207

Rolnik

Technik agrobiznesu

Technik rolnik

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie rolnik po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.04. Prowadzenie produkcji rolniczej oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik rolnik po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.10. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej lub w zawodzie technik agrobiznesu po potwierdzeniu kwalifikacji ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie.

.image013

 

 

KUCHARZ                                                            512001

 image015

Kucharz to osoba, która przyrządza różnego rodzaju potrawy, dania, przekąski, a nawet ciasta i desery. Często bywa tak, że to nie lokal, ale konkretny kucharz przyciąga klientów. Profesjonalny kucharz to znakomity rzemieślnik, ale także prawdziwy artysta, który potrafi zrobić dzieło kulinarne. Kucharz pracujący na stanowisku szefa kuchni kieruje zespołem ludzi pracujących w kuchni. Jego zadaniem jest zapewnienie sprawnej organizacji funkcjonowania kuchni oraz odpowiedniej jakości podawanych potraw. 
W pracy kucharza najistotniejszy jest zmysł smaku i węchu oraz zmysł estetyczny i poczucie elegancji. Pracownik ten powinien cechować się podzielnością uwagi oraz samodzielnością i inicjatywą, która pozwoli na opracowanie nowych potraw.

Kucharz może być zatrudniony w restauracjach, hotelach, barach. Wraz z rozwojem usług gastronomicznych wielu kucharzy trafia do zajęć związanych z cateringiem. Jako szef kuchni kucharz może być odpowiedzialny za zespół pracowników i większy nacisk położyć na zarządzanie. 

Gotowanie stało się dzisiaj bardzo modne, wiele osób prowadzi blogi kulinarne, pisze książki kucharskie, prowadzi własne programy kulinarne w telewizji, a znani szefowie kuchni często są celebrytami.

 

Nauka w zawodzie kucharz da Ci możliwość zdobycia solidnych podstaw do rozwijania pasji jaką jest gotowanie i dalszego kształcenia  się w tym kierunku.

 image016

Kwalifikacje

HGT.02

Przygotowanie i wydawanie dań

512001

343404

Kucharz

Technik żywienia i usług gastronomicznych

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz po potwierdzeniu kwalifikacji HGT.02  Przygotowanie i wydawanie dań  i uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu kwalifikacji HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych .

 image017image018

 

 

 

 

 

 

 

 

ROL.04.

Prowadzenie produkcji rolniczej

613003

331402

314207

Rolnik

Technik agrobiznesu

Technik rolnik

 ROL.05.

Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie

331402    

Technik agrobiznesu

Multimedia

plakat A3 16

 

Plakat nowy

 

bezpieczna

nhef-podstawowy-bialy-pl

nasza szkola

Online

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Rights Reserved.