foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej

SZKOŁA NOWYCH MOŻLIWOŚCI

ciz

Szkoła uczestniczyła w projekcie

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"

współfinanowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

cizLog2

 

 

Logowanie

Statystyka

Odsłon artykułów:
261707

IMG 20180316 101517 

  Dla jednych hobby jest przyjemnością, którą zajmują się sporadycznie, dla innych pasją, w którą angażują większość swojego wolnego czasu. Warto znaleźć chwilę na swoje zainteresowania. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej także posiadają motywację do działania, dociekania i odkrywania.

Czytaj więcej: Młodzi z pasją

Poezja - Paweł Brylak 

poezja

 

       Moją pasją jest pisanie tekstów, odkryłem ją w piątej klasie szkoły podstawowej. Inspiracją stały się teksty piosenek, szczególnie zespołu FEEL. Moje teksty ujrzały światło dzienne dzięki współpracy z zespołem Resistance Effect, który po dwóch latach się rozpadł. Wtedy tez stwierdziłem, że bliższa memu sercu jest poezja. Zacząłem pisać wiersze, których początkowo inspiracją stało się rozstanie z dziewczyną.

 „A.Z.”

Wspaniały dom wśród ruder starych.

Czarna krótka sukienka,

Ciemne falujące włosy,

Piękny niebieski wzrok.

Muzyka porywająca do tańca wciąż.

Chęć pocałunków miłości stos.

Straszny nie fortunny przesadny krok,

Nie oczekiwana inna reakcja…

Nie powstrzymane pokusy na jej niebiański wzrok.

Wspaniałe blaski na jej twarzy wciąż.

Uroczy uśmiech…

Straciłem szansy smak.

Nigdy nie będzie już jak dawniej tak.

Nigdy nie pokochasz mnie…

Strasznie tęsknie za tymi chwilami…

Nigdy nie zobaczę twoich oczu w gimnazjalnym progu.

Schowam się w okropnych cierniach.

Przepraszam za moje istnienie,

Za moje pragnienie.

Niewybaczalne błędy.

Za straconą szanse naszych wspomnień.

Za moją nieodwzajemnioną miłość wobec ciebie…

Proszę wybacz mi moje błędy.

Stań jeszcze raz i popatrz mi w twarz ostatni chociaż raz.

Albo daj mi w twarz.

Zmuś bym zapomnieć chciał…                      

Paweł Brylak

 

„Atramenty”

Czytaj więcej: Poezja

Śpiew moją pasją

1

Moją pasją jest śpiew, odkąd pamiętam zawsze lubiłam śpiewać ze starszą siostrą. Takie moje poważniejsze śpiewanie zaczęło się kiedy skończyłam szkołę podstawową i rozpoczęłam naukę w gimnazjum w Polkowicach. W gimnazjum brałam udział w różnych konkursach, śpiewałam w chórze szkolnym. Z czasem zostałam solistką, moja nauczycielka powiedziała, że mam bardzo ładną barwę głosu, tylko trzeba jeszcze popracować nad głosem. To był moment, kiedy wzięłam się za śpiewanie na poważnie. W wolnych chwilach pracowała ze mną nauczycielka muzyki, jednocześnie systematycznie uczęszczałam na próby chóru, które  przed ważnymi występami odbywały się niemal codziennie.

Często moi znajomi w żartach namawiali mnie na udział w programie Mam talent. Długo się zastanawiałam, aż wreszcie postanowiłam zaryzykować. Właściwie pomyślałam, że "raz kozie śmierć" i poszłam. Był to dla mnie bardzo stresujący moment, kiedy czekałam na swoją kolej. Przed jury śpiewałam piosenkę Magdy Dureckiej. W trakcie wykonania zauważyłam, że jedna z jurorek ma w oczach łzy. Pytali mnie czy uczę się śpiewu, zachęcali bym robiła to co kocham nawet bez programu , bo na show to jeszcze mam czas. Na kolejnym występie byłam bardzo zdenerwowana, w dodatku płyta nie odtwarzała i musiałam śpiewać acapella. Było to niezapomniane przeżycie, bardzo związałam się z całą ekipą. Na pewno nigdy o nich nie zapomnę. Byli to bardzo dobrzy, uprzejmi i życzliwi ludzie.

Bez śpiewu i muzyki nie potrafię żyć! Nigdy tego nie zostawię, będę szła za głosem serca. W muzyce lubię najbardziej to ,kiedy ma przesłanie, jakiś głębszy sens. Lubię utwory spokojne, nostalgiczne i romantyczne.  Byłam na przesłuchaniu w szkole muzycznej w Legnicy. Nauczyciel Piotr Łopaciński był zachwycony, powiedział, że potrafię przekazywać emocje, a to jest przecież w śpiewie najważniejsze.

Bardzo chciałabym występować charytatywnie, móc wesprzeć z zebranych pieniędzy chore i ubogie dzieci. Może kiedyś się uda, trzeba w życiu być odważnym i próbować swoich sił.

                                                                                                                                Magdalena Kowalska

MOJE MILITARNE ZAINTERESOWANIA

 

Moją pasją jest wojskowość i historia polskiego i światowego oręża. Chciałbym zwiedzić muzeum wojska polskiego, powstania warszawskiego oraz podobne skanseny militariów. Najciekawsza wydaje mi się broń pancerna – ciężkie czołgi, ich uzbrojenie oraz parametry odporności w starciu bojowym. Ciekawi mnie także broń przeciwpancerna, zarówno ręczna i przenośna, jak i te naprawdę duże jej postacie – aż po działa samobieżne. W sprzęcie wojskowym bardzo mnie interesuje jego mechanika; sposób działania, poruszanie oraz użycie bojowe.

Wojsko to moja wielka pasja, chciałbym ją pogłębić, ale nie niestety nie mam jeszcze takiej możliwości. Dostęp do najciekawszych zagadnień w dziedzinie mają nieliczni ludzie blisko współpracujący z dowództwem wojskowym. Tymczasem ja, jako osoba cywilna nie posiadam odpowiednich uprawnień. Poza tym zdaję sobie sprawę, że najnowsza wojskowa technologia, która stanowi o przewadze militarnej danego kraju, musi być bardo dobrze chroniona. Poprzestanę, więc chwilowo na rozwijaniu swojej pasji za pomocą dostępnych mi źródeł – albumów, książek, Internetu i muzeów.

Chciałbym się podzielić kilkoma szczegółami z przedmiotu moich szerokich zainteresowań. Rozpocznę od broni białej. Jest to grupa broni ręcznej i miotanej bez użycia prochu strzelniczego. Należą do nich także najzwyklejsze proste noże i bagnety, jak i bogato zdobione miecze. Broń biała posiada wiele zalet: jest uznawana za broń sprawiedliwie rozstrzygającą konflikty zbrojne, ponieważ opiera się w zasadzie wyłącznie na użyciu ludzkiej siły do wytworzenia energii kinetycznej. Jest także bardzo cicha, co przydaje się w działaniach rozpoznawczych na placu boju oraz praktycznie bezkosztowa w utrzymaniu, jako że nie wymaga użycia amunicji. Dodatkowo, umiejętnie używana stanowi broń bardzo skuteczną – cichą, szybką i precyzyjną. Dobrym przykładem jest nóż balistyczny.

 nóż

Broń palną również znalazła miejsce wśród moich zainteresowań. Bardzo spektakularnym jej przykładem może być karabin snajperski, popularnie nazywany snajperką, służący do oddawania niezwykle odległych i precyzyjnych strzałów. Ja osobiście bardzo lubię model Berretta M82; bardzo ciężki karabin, a przy tym – celny i skuteczny. Ciekawostką jest jego znaczna masa –  waży aż ponad 12,5kg

 betetta

 

 

 

Jednak kwintesencją moich zainteresowań, pewnego rodzaju wisienką na torcie jest broń najcięższa na lądzie i jedna z najsilniejszych w bitwach – czołgi. Moim faworytem jest czołg Matilda II, bo ma bardzo gruby pancerz, niemożliwy do przebicia przez większość znanych egzemplarzy broni przeciwpancernej. Matilda budziła postrach wśród załóg czołgów przeciwnika. Matilda to czołg bardzo skuteczny przeciwko piechocie. Rozbijała jej szyki i siała postrach. Czołg ten posiadał bardzo zaawansowany mechanizm napędowy. Używano go na polach bitewnych II wojny światowej. Uwielbiam czytać o tym pojeździe w książkach, przeglądać albumy z ilustracjami go przedstawiającymi. Marzę, by zobaczyć go na żywo lub w akcji bojowej (np. podczas rekonstrukcji historycznej). Chciałbym usłyszeć dźwięk jego sinika, być może zasiąść za jego sterami.

Wiele o broni i militariach dowiedziałem się użytkując gry komputerowe o scenariuszu wojennym. Wiele z nich bardzo realistycznie odwzorowało używaną w przeszłości i obecnie broń oraz pojazdy wojskowe. Część, najbardziej zaawansowanych tytułów świetnie oddaje motorykę i parametry strzelania. Ogólnie, uważam, że gry komputerowe są prawdziwą kopalnią wiedzy dla pasjonatów – pokazują, że historia może być naprawdę ciekawa.

Inną moją pasją jest gotowanie; można powiedzieć, że jest to moje drugie ja. Przygodę z kulinariami rozpocząłem, pomagając mamie w kuchni, teraz zaś samodzielnie gotuję dla rodziny. Nie mam, co prawda, na to zbyt wiele czasu, z racji nauki do egzaminów maturalnych, ale zabieram się do tego zajęcia w wolnych chwilach. Relaksuje mnie to i sprawia wielką przyjemność.

Prawdziwą pasję odkrywa się wtedy, gdy ktoś naprawdę lubi coś robić, uwielbia to, albo, co najmniej bardzo go interesuje i do tego dąży, nie zważając na przeszkody. Ja marzę o wojsku i gorąco wierzę, że kiedyś się w nim znajdę; zostanę zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego.

  

Slajd1
Slajd10
Slajd11
Slajd12
Slajd13
Slajd14
Slajd15
Slajd16
Slajd17
Slajd18
Slajd19
Slajd2
Slajd20
Slajd3
Slajd4
Slajd5
Slajd6
Slajd7
Slajd8
Slajd9
01/20 
start stop bwd fwd

Tomasz Kwaśny – kl. IV T

Multimedia

plakat A3 16

 

Plakat nowy

 

bezpieczna

nhef-podstawowy-bialy-pl

nasza szkola

Online

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Rights Reserved.