foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej

SZKOŁA NOWYCH MOŻLIWOŚCI

ciz

Szkoła uczestniczyła w projekcie

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"

współfinanowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

cizLog2

 

 

Logowanie

Statystyka

Odsłon artykułów:
261686
1
   Dnia 22.03.2018r. uczniowie naszej szkoły w ramach wolontariatu odwiedzili podopiecznych Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych w Ścinawie. Młodzież z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych przygotowała warsztaty podczas których wykonano prace o tematyce świątecznej. Celem spotkania było również zacieśnienie więzi emocjonalnych pomiędzy wolontariuszami, a podopiecznymi placówki.
   Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

1

Samorząd naszej szkoły oraz Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny wyszedł ze szlachetną inicjatywą wsparcia dzieci z Domu Samotnej Matki w Ścinawie. Akcja, jak co roku nosiła nazwę „Misiaczek i czekoladka dla dzieciaczka”. Również w tym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Nad akcją przez kilka dni czuwali wychowawcy klas Agnieszka Kufel, Beata Musiatowicz oraz Eugenia Wachnienko wraz z wyznaczonymi uczniami: Beatą Honc, Dawidem Wojtunem oraz Patrykiem Cichoniem, którzy do dnia 1.12.2016r. zbierali słodycze, bajki, ubranka, maskotki i inne upominki. Dnia 6 grudnia opiekun samorządu  oraz uczniowie- wolontariusze ZSP w Rudnej odwiedzili maluchy w Ścinawie, którzy z niecierpliwością wyczekiwali upragnionego Mikołaja. Była to piękna, pełna serca inicjatywa młodzieży naszej szkoły. 

IMG 5609

 

W przeddzień Dnia Świętego Mikołaja czyli 5 grudnia 2016r wolontariusze-uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Ośrodek Alzheimera w Ścinawie. Wraz z podopiecznymi Ośrodka wolontariusze wykonywali ozdoby choinkowe, które przyozdobią świąteczne choinki w Ośrodku. Starszym osobom sprawiło wiele radości wykonywanie gwiazd, malowanie ozdób z masy solnej i ozdabianie bombek kolorowymi cekinami. Chociaż niektórym z nich sprawiało to dużo trudności starali się wykonać swoje ozdoby bardzo starannie i z zaangażowaniem.

Poprzez uczestnictwo w takich zajęciach pacjenci  utrwalają między innymi zdolności manualne, rozwijają kontakty interpersonalne, jak również integrują  się i pobudzają do działania.

Widok uśmiechniętych twarzy ludzi chorych sprawia, że chce się do Nich wracać…

IMG 5514

Dla zainteresowanych działalnością Szkolnego Klubu Wolontariusza w ZSP w Rudnej przekazujemy, że w dniu 15 listopada 2016r. uczniowie – wolontariusze wraz z nauczycielami udali się po raz drugi do Ośrodka leczenia Chorób Otępiennych w Ścinawie.

Celem naszej wizyty było spędzenie wolnego czasu wraz z podopiecznymi ośrodka, dla których obecność osób im przyjaznych jest bezcenna. Nasze spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ 11 listopada to data ważna w życiu każdego Polaka. To historia Ojczyzny, która zawsze łączy pokolenia. W tym dniu nasi wolontariusze poprzez część artystyczną, która była niczym „wehikuł” czasu przypomnieli pacjentom czas, kiedy to Polska walczyła i ogłaszała swoją Niepodległość. Podczas naszego spotkania nie zabrakło również pieśni, które również wpisały się na listę tej  historii. Uczniowie, a przede wszystkim podopieczni przy dźwiękach, jakie wypływały ze strun gitary dumnie śpiewali utwory patriotyczne. Na naszej wokalnej liście nie zabrakło między innymi takich pieśni jak: „Rota”, „Ojczyzno ma”, „Przybyli Ułani” czy „O mój Rozmarynie” itd..  Nasza obecność pobudziła serca pacjentów, którzy po opuszczeniu auli wraz z wolontariuszami udali się do swoich pokoi. W tych swoich oazach spokoju opowiadali historię własnego życia, która mimo choroby jaka ich dotknęła, w pamięci pozostała nienaruszona.

 

 

 

 

 

20161027 103633

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza i uczniowie ZSP w Rudnej  wraz z nauczycielami; Elżbietą Lisowską, Agnieszką Kufel oraz Eugenią Wachnienko zaopiekowali się starymi, zaniedbanymi grobami.  W dniu 25.10.2016r , a następnie 27.10.2016r. uczniowie naszej szkoły posprzątali pobliski cmentarz, a następnie zapalili znicze na opuszczonych grobach. 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 4179

W ramach realizacji programu Szkolnego Klubu Wolontariusza Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej  nawiązał współpracę z Ośrodkiem  Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych im. Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza w Ścinawie, Ośrodek Alzheimerowski Sp. z o.o..

Oficjalne rozpoczęcie współpracy odbyło się 25 października 2016 roku spotkaniem organizacyjnym. W spotkaniu udział wzięli: prezes Ośrodka Alzheimera p. Michał Hajtko oraz kierownik zajęć terapeutyczno-rehabilitacyjnych p. Edyta Hołubecka, jak również dyrektor ZSP w Rudnej p. Ewa Janiszewska, koordynatorzy SKW: p. Agnieszka Kufel oraz p. Beata Musiatowicz oraz uczniowie ZSP.

Przy filiżance gorącej kawy, wszyscy zapoznali się z historią budynku i powstawania obecnego ośrodka, następnie pan Prezes scharakteryzował chorobę, jej objawy i postępowanie z osobami chorymi na alzheimera. Po wysłuchaniu części oficjalnej spotkania p. Edyta Hołubecka  udzieliła nam praktycznych wskazówek dot. postępowania z osobami chorymi, podczas zajęć, które będą prowadzone przez wolontariuszy.  Na zakończenie poznaliśmy osoby przebywające w ośrodku oraz zapoznaliśmy się z terenem ośrodka.

Miła, ciepła i rodzinna atmosfera jaka panuje na terenie całego ośrodka sprawiła, że mimo wielu obaw, jesteśmy  gotowi do zdobywania nowych doświadczeń, którymi podzielimy się z zainteresowanymi.

Do usłyszenia wkrótce…

Kufel

Musiatowicz

 

   

Multimedia

plakat A3 16

 

Plakat nowy

 

bezpieczna

nhef-podstawowy-bialy-pl

nasza szkola

Online

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Rights Reserved.